400 Members‎ > ‎Commanding Officers‎ > ‎

Brown, S/L M.G. (Mac) DFC and Bar

posted 9 Mar 2013, 13:15 by Garry Alexander   [ updated 21 Feb 2015, 08:40 by Garry Alexander ]

Squadron Leader Brown was our 12th Commanding Officer, from 1944 to 1945.














CO S/L M.G. Brown's Bar was awarded while CO of 400 at the end of WW2.
According to documentation the Bar was mailed to his home in Toronto in 1947.
Award date - 23 May 1945

Citation
“Since the award of his Distinguished Flying Cross Squadron leader Brown has continued to display courage and devotion to duty of a high order.  His work has set an outstanding example to all the pilots in the squadron.”
 
The DFC was awarded 14 April 1943 – prior to joining 400 Squadron.